Inför Jönköping i eftermiddag
Publicerad:

Senare i eftermiddag är det dags för smålandsderby borta mot Jönköping
Jönköpings IK-Växjö Vipers Söndag kl 16.00 i Jönköpings Idrottshus.
Jönköpings fem senaste matcher: Kalmarsund (h) 9–1, Växjö Vipers (b) 3–8, Linköping (h) 7–3, Sirius (h) 7–4, Mullsjö (b) 4–5.
Vipers fem senaste matcher: Helsingborg (h) 2–6, Falun (b) 2–6, Thorengruppen (h) 10–5, Storvreta (b) 7–10, Jönköping (h) 8–3.
Det är en viktig match borta mot Jönköping i jakten på slutspel. Vipers ligger sex poäng före i tabellen men med två matcher mer spelade. De senaste åren har man haft mycket svårt mot Jönköping men mötet i höst mellan lagen såg annorlunda ut då Vipers totalt spelade ut Jönköping i Fortnox Arena och vann med 8-3.
Jönköping to en meriterande seger mot serietvåan Kalmarsund med hela 9–1 på hemmaplan.
– Det är otroligt starkt. Det är ett av de sjukaste resultaten jag har varit med om tror jag. Jag har inte sett någonting från matchen, men det är nästan så jag undrar mer vad Kalmarsund höll på med än vad Jönköping gjorde, säger Tommy Bolin till Smålandsposten.
– Mer än ett mål ska vi nog kunna göra i alla fall, även om vi haft lite problem med målskyttet den sista tiden Vi har tränat mycket anfallsspel och på hur vi ska komma till avslut. Det kommer nog bli bra. Jag vet att Jönköping är ett lag som sagt att vi inte har nån chans att vinna nån mer match nu när vi är tillbaka i den här gruppen (efter Schweizlånen lämnat). Det hade varit kul att knäppa dom på näsan fortsätter Tommy Bolin till Smålandsposten.