Söndag
05 Mar 2 matcher
Lördag
11 Mar 2 matcher
Fredag
17 Mar 1 match
Söndag
19 Mar 1 match
Tisdag
21 Mar 1 match
Fredag
24 Mar 1 match
Tisdag
04 Apr 1 match
Torsdag
06 Apr 1 match
Lördag
08 Apr 1 match
Tisdag
11 Apr 1 match
Torsdag
13 Apr 1 match
Lördag
15 Apr 1 match
Måndag
17 Apr 1 match

Tränarroll inom Växjö Vipers Akademi sökes

20 maj 2022 11:24

Nu söker vi dig som har tränarerfarenhet, men vi är även intresserad utav dig som har spelarerfarenheter på en hög nivå med ambitioner på att utvecklas i tränarrollen.


Tränarroll inom Växjö Vipers Akademi

Växjö Vipers tar på många sätt nytt avstamp där ett utav dem är att starta upp Växjö Vipers Akademi.

Växjö Vipers Akademi vänder sig till spelare från 15/16 år och uppåt med viljan och drömmar om att bli en elitspelare.Organisationen förstärks och i samband med det söker Växjö Vipers fler tränare och övergripande ansvarig.

Nu söker vi dig som har tränarerfarenhet, men vi är även intresserad utav dig som har spelarerfarenheter på en hög nivå med ambitioner på att utvecklas i tränarrollen. I uppdraget ligger att vara bryggan mot föreningens elitverksamhet där du får närhet till föreningens elitlag (Herr SSL och Dam Allsvenskan). Som tillägg till tjänsten inom Växjö Vipers Akademi finns möjligheten att sy ihop sin helhet, både med tjänster inom Växjö Vipers eller i dialog med externa partners.

Vi önskar din ansökan senast den 1/6-2022. Maila till [email protected]

Frågor kring uppdraget besvaras utav Johan Schönbeck – Växjö Vipers Utveckling alt Mathias Jordevik Verksamhetschef.

Kontaktuppgifter Johan Schönbeck: [email protected] telefon 070-3288058

Mathias Jordevik: [email protected] telefon 070-5486821